هر آنچه که در رابطه با پلی الکترولیت باید بدانیم

فهرست مطالب
پلی الکترولیت

پلی الکترولیت (Polyelectrolyte) یکی از بهترین و پرکاربردترین فلوکولانت‌ها می‌باشد که در سه دسته آنیونیک، کاتیونیک و نانیونیک به بازارعرضه می‌گردد. این ترکیب دارای خاصیت پلیمری و الکترولیتی است. به منظور حذف کلوئیدها و ناخالصی های معلق در آب و فاضلاب و پساب از روش انعقاد و لخته‌سازی، استفاده می‌کنند. برای تکمیل روند انعقاد و ايجاد فلاک‌های بزرگ‌تر و سنگین‌تر از مواد ديگری به نام کمک منعقدکننده نيز استفاده می‌‍‌شود. قبل از اینکه درمورد پلی اکترولیت صحبت کنیم، بهتر است با انعقاد آشنا شویم. فرایند انعقاد یا لخته‌سازی با استفاده از کمک‌کننده ها صورت می‌گیرد. و مکانیزم عملکرد آن به گونه‎‌ای است که فلاک‌ها یا لخته‌های سبک و کوچک به یکدیگر می‌چسبند. و سبب ایجاد فلاک یا لخته‌های حجیم‌تر و سنگین‌تری می‌شوند که سرعت ته‌نشینی بهتری نیز دارند.

پلی الکترولیت چیست؟

پلی الکترولیت‌ها (Polyelectrolyte) پلیمرهایی هستند که واحدهای تکرار شونده آن‌ها دارای یک گروه الکترولیت هستند و در محلول‌های آبی تجزیه و پلیمرها را باردار می‌کنند و دارای ویژگی‌هایی از جمله؛ لخته‌سازی، انعقاد و پراکندگی نیز هستند. به عبارت دیگر پلی‌الکترولیت یک کمک‌کننده یا لخته‌ساز است که با نام‌های Flocculant , PAM , Poly Acry Amide نیز می‌شناسند. این کمک منعقد‌کننده در صنایع مختلفی کاربرد دارد که عمده کاربرد آن تصفیه آب و فاضلاب است اما در زمینه‌های دیگری مانند زغال‌شویی، کارخانه‌های سنگ معدن و … استفاده می‌شود.

باتوجه به آن که خواص پلی‌الکترولیت‌ها تا حدودی مشابه الکترولیت‌ها (نمک‌ها) و پلیمرها (ترکیبات با وزن مولکولی بالا) می‌باشد، گاهی اوقات پلی نمک نیز نامیده می‌شود. که محلول‌های آن‌ها مانند نمک رسانای الکتریکی و مانند پلیمر اغلب چسبناک هستند. بسیاری از مولکول‌های بیولوژیکی، پلی الکترولیت‌هایی هستند که به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم شده اند و در صنایع مختلفی استفاده می‌شوند. مانند پلی پپتید، گلیکوز آمینو گلیکان و DNA

polyelectrolite

انواع پلی الکترولیت

پلی الکترولیت به سه دسته کاتیونی (C3H5NO)n(C9H18O2N-R)m دارای بار مثبت، آنیونی (C4H5NO)n(C3H3O2Na+)m دارای بار منفی، نانیونیک یا غیریونی (C4H6)n/2(C=O)2(NH2)2 بدون بار، تقسیم می‌شود. و تشخیص اینکه کدام نوع برای سیستم شما استفاده شود بسته به آنالیز آب مصرفی است. از آنجایی‌که دو قطب ناهمنام یکدیگر را جذب می‌کنند. اگر ذرات آب دارای بار منفی باشند باید از پلی الکترولیت کاتیونی استفاده کنید که حاوی بار مثبت است، و در صورتی‌که ذرات آب دارای بار مثبت باشند باید از پلی‌الکترولیت آنیونی استفاده کنید که حاوی بار منفی است.

کاتیونی

فرمول شیمیایی پلی الکترولیت کاتیونی
فرمول شیمیایی پلی الکترولیت کاتیونی

پلی الکترولیت کاتیونی، پلیمرهایی با وزن مولکولی بالایی هستند که حاوی بارهای مثبتی می‌باشند که از آن به عنوان رسوب‌گذاری، شفاف‌سازی، سانتریفیوژ یا فیلتراسیون استفاده می‌شود. از انواع پلی‌الکترولیت کاتیونی به‌طور گسترده ای در تولید خمیرکاغذ، ساخت کاغذ، ماسه‌های نفتی و صنایع معدنی، پتروشیمی و منسوجات استفاده می‌کنند.

آنیونی

فرمول شیمیایی پلی الکترولیت آنیونی
فرمول شیمیایی پلی الکترولیت آنیونی

پلی الکترولیت آنیونی، یک پلیمر خطی محلول در آب است که تحت پلیمریزاسیون در دمای بالا سنتز و به راحتی در آب محلول می‌شود و دارای ویژگی‌هایی مانند: ضخیم شدن، لخته‌سازی، پراکندگی، خاصیت برشی و … می‌باشد. از پلی‌الکترولیت آنیونی به طور گسترده ای در بازیافت روغن، مواد شیمیایی، فرآوری مواد معدنی، متالوژی، دارو، حفاظت از محیط زیستی و دیگر صنایع استفاده می‌کنند. پلی الکترولیت نانیونیک یا غیریونی به همو پلیمرهای اکریل آمیدی که بدون بار یا عملاً خنثی هستند، گفته می‌شود.

نانیونیک

فرمول شیمیایی فلوکولانت غیر یونی
فرمول شیمیایی فلوکولانت غیر یونی

کاربرد پلی الکترولیت

پلی الکترولیت در صنایع مختلف کاربردهای متفاوتی دارد به‌طور مثال در تصفیه و منعقد سازی ساخت پلیمر استفاده در الکتروفورز حذف جامدات، روغن گریس و اکسید های نامحلول در تصفیه آب برگشتی از بخش نورد در صنعت فولاد حذف رنگ، مواد جامد معلق و کلوئیدها در صنایع تولید محصولات پتروشیمی، حذف مواد آلی از مواد خام، از بین بردن مواد آلی آب (TOC) در صنایع کاغذ سازی به منظور لخته‌سازی در صنعت چاپ صفحه در ماسه سنگ‌ها به‌منظور ضخیم کننده در ماسه سیمان‌ها به‌منظور لخته‌کننده جلوگیری از فرسایش خاک، تولید قند، مواد آرایشی و … کاربرد به سزایی دارد.

مزایای استفاده از پلی الکترولیت

  • نیاز به دوز و زمان نگهداری کم‌تردر مقایسه با سایر موارد
  • دارای ساختارهای سخت و متراکم
  • مصرف انرژی کم
  • تصفیه آب تخلیه شده و استفاده مجدد از آن برای دیگرمصارف
  • درشت کردن لخته های ایجاد شده
  • حذف میکرو ارگانیسم ها
  • افزایش سرعت ته نشین شدن
  • کاهش حجم لجن
  • کاهش هزینه مصرفی

معرفی بهترین برند های پلی الکترولیت در جهان

انواع برند های تولید کننده پلی الکترولیت شامل: BASF ساخت کشور آلمان، تیانران (Tianrun)، شیان (Xian)، اکوگرین (Ecogreen)، اکوبلو (Ecoblue) و فویون (Foyon)، ساخت کشور چین، کمیرا (Kemira) ساخت کشور فنلاند، بسفلاک (Besfloc) ساخت کشور کره

خرید پلی الکترولیت با بهترین قیمت از فروشگاه پاکسان شیمی

در بحث خرید پلی‌الکترولیت اولین موضوع قیمت است. با توجه به اینکه قیمت این ماده منعقد کننده بستگی به عوامل مختلفی دارد، به‌عنوان مثال قیمت پلی‌الکترولیت‌های آنیونی و کاتیونی و … با یکدیگر تفاوت دارند و بهتر است شما عزیزان از یک سایت و یا شرکت تولید کننده معتبری مانند شرکت پاکسان شیمی بهترین کیفیت پلی الکترولیت را با مناسب‌ترین قیمت تهیه فرمائید. توجه داشته باشید که در بسیاری از سایت‌ها، فروش الکترولیت به صورت عمده صورت می‌گیرد و تولید کننده پلی‌الکترولیت است که قیمت را بر اساس کیفیت و نوع ماده شیمیایی مشخص می‌کند.

شرکت پاکسان شیمی به عنوان یکی ازتامین کننده‌ها و وارد کننده‌های پلی الکترولیت می‌باشد. و این امکان را برای شما همکاران عزیز و صنعت‌گران فعال در این حوزه فراهم کرده است. درصورت وجود هرگونه سوال نحوه سفارش، استعلام قیمت و جزئیات بیشتر در مورد این محصول می‌توانید از طریق راه های ارتباطی با همکاران متخصص و مجرب ما در تماس باشید.

خرید پلی الکترولیت پاکسان شیمی

کلام آخر

گفتیم که پلی‌الکترولیت، پلیمری از الکترولیت‌های کاتیونی و آنیونی با چندین واحد تکرار شونده و دارای خواص الکترولیت و پلیمر است که وزن مولکولی بالایی دارد. این مواد کاربردهای زیادی دارند که باعث می‌شود صنایع بسیاری به خرید پلی الکترولیت برای انجام فرآیندهای مورد نظر خود نیاز داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Telegram
WhatsApp
5/5