همه چیز درباره ضد رسوب DM

فهرست مطالب
جلوگیری از رسوب گرفتگی دیگ بخار با ماده ضد رسوب DM

ضد رسوب DM به ماده‌ای گفته می‌شود که با انجام عملیاتی شیمیایی از ایجاد رسوب بر روی دستگاه‌ها صنعتی جلوگیری می‌کند. البته منظور از دستگاه‌های صنعتی بویلر، دیگ بخار و موارد مشابه است. در واقع این ضد رسوب باعث بهره‌وری بهتر دستگاه‌های بویلر و غیره می‌شوند که یک مزیت مهم برای آن‌ها به حساب می‌آید.

از آنجایی که املاح معدنی رون بویلر سرشار از مواد ناخالص هستند که باعث رسوب دستگاه و در نتیجه کاهش کیفیت آن می‌شوند، با استفاده از ضد رسوب‌های مخصوص می‌توان تا میزان زیادی از این اتفاقات جلوگیری کرد. در این مقاله هرآنچه را که درباره ضد رسوب DM باید بدانید به طور کامل توضیح خواهیم داد.

جلوگیری از رسوب گرفتگی دیگ بخار با ماده ضد رسوب DM
جلوگیری از رسوب گرفتگی دیگ بخار با ماده ضد رسوب

جلوگیری از رسوب‌گیری بویلر با ضد رسوب DM

املاخ معدنی سرشار از آلاینده‌ها و مواد ناخالصی هستند که با عبور از دستگاه‌هایی همچون بویلر و دیگ بخار باعث کاهش کیفیت آن می‌شوند. عبور املاح معدنی ناخالص از دستگاه پس از مدتی باعث رسوب‌گیری آن می‌شود. با این حال به لطف تلاش متخصصان فعال در این زمینه موادی به نام ضد رسوب DM به وجود آمده‌اند که تا حدود زیادی از خوردگی و پوسیدگی دستگاه جلوگیری می‌کنند.

عمده مواد بکار برده شده برای تولید این ضد رسوب، فسفات است که نوعی خاصیت خنثی کنندگی برای جلوگیری از تولید رسوب در بویلر، دیگ بخار و دستگاه‌های مشابه را دارد. در نهایت همه این موارد زمانی که رسوب کمتری در دستگاه دیگ بخار، بویلر و غیره تشکیل شود، راندمان آن افزایش پیدا می‌کند و از انرژی کمتری برای شروع کار دستگاه استفاده می‌شود.

مواد ضد رسوب جلوی انفجار‌های خطرناک که ناشی از تشکیل رسوب درون بویلر، دیگ بخار و غیره هستند را می‌گیرند و مانع از سوراخ شدن آن‌ها می‌شوند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که ضد رسوب هزینه‌های ناشی از سرویس و تعویض دستگاه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد که یک مزیت مهم برای آن به حساب می‌آيد.

مشکلات ناشی از رسوب گرفتگی دیگ بخار و ضد رسوب DM
مشکلات ناشی از رسوب گرفتگی دیگ بخار

بررسی ساختار درونی انواع ضد رسوب DM

همانطور که در بخش‌های بالا نیز به آن اشاره کردیم، ضد رسوب DM از موارد اصلی برای کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان دستگاه‌هایی همچون بویلر، دیگ بخار و موارد مشابه است. برای تولید این ضد رسوب از موادی استفاده شده است که مانع از اثر منفی املاح ناخالص موجود در آب بر روی دستگاه شود. در واقع زمانی که آب بویلر، دیگ بخار و غیره بدون هیچ فرآیند تصفیه‌ای وارد آن شوند، عملکرد دستگاه کاهش پیدا می‌کند.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته مواد بکار برده شده برای ساخت ضد رسوب بويلر شامل جداکننده‌های مخصوص، ضد رسوب، رسوب زا و موادی جذب کننده اکسیژن می‌شوند. از آنجایی که اکسیژن در آب تاثیر بسزایی در خوردگی دستگاه دارد، مواد جذب کننده اکسیژن به این منظور در دستگاه بکار برده می‌شوند. البته هر یک از این مواد نوعی ضد رسوب هستند که به طور جداگانه به بویلر اضافه می‌شوند ولی در نهایت همه آن‌ها یک هدف را که جلوگیری از خوردگی و پوسیدگی دستگاه است، انجام می‌دهند.

ساختار درونی ضد رسوب DM
ساختار درونی ضد رسوب DM

برای جلوگیری از ایجاد رسوب در دستگاه دیگ بخار ضد رسوب‌های مخصوص به چه صورت عمل می‌کنند؟

ضد رسوب‌هایی که در دستگاه‌های دیگ بخار برای جلوگیری از ایجاد رسوب و در نهایت کاهش عملکرد مناسب دستگاه بکار می‌روند دارای انواع مختلفی هستند. همه این ضد رسوب‌ها در دستگاه یک هدف کلی را دنبال می‌کنند که جلوگیری از ایجاد رسوب در دستگاه است.

با وجود همه این توضیحات بهتر است تا نحوه تاثیر این مواد درون دستگاه دیگ بخار را بررسی کنیم و به طور قابل درک تری به مزایای استفاده از این ماده درون بویلر، دیگ بخار و غیره پی ببریم. زمانی که مواد ضد رسوب DM به مواد معدنی داخل بویلر افزوده می‌شوند، تمام مواد ناخالص موجود در آب طی فرآیندی در ته دستگاه قرار می‌گیرند که باعث جلوگیری از ایجاد رسوب در آن می‌شود.

نکات مهم برای استفاده از ضدرسوب در دستگاه دیگ بخار

باوجود تمام اثرات مثبت ضد رسوب DM در بویلر و دیگ بخار، ولی باید با انجام اعمالی باعث تاثیرگذاری بهتر این ماده بر روی دستگاه‌های نام برده، شد. بهترین راه برای افزایش تاثیر ضد رسوب فوق درون دستگاه دیگ بخار تنظیم میزان ماده بکار برده در آن است. به عبارتی باید به میزانی به دستگاه ضد رسوب اضافه کرد که به خوبی قادر به حذف ناخالصی‌های موجود در آب باشد. یک نکته بسیار مهم دیگر برای افزایش اثرگذاری ضد رسوب بر روی دستگاه دیگ بخار، استفاده از فیلتر‌های مخصوص برای حذف کلسیم موجود در آب قبل از هر عملی است.

علاوه بر راه‌های گفته شده متقاضیان می‌توانند با تنظیم PH آب نیز باعث عملکرد بهتر این ماده در دستگاه دیگ بخار شوند. درجه خلوص ضد رسوب ديگ بخار از دیگر موارد تاثیرگذار در کیفیت آن است به طوریکه هر چه این ماده از خلوص بیشتری برخوردار باشد، در نهایت احتمال پوسیدگی و خوردگی بویلر کاهش پیدا می‌کند.

برای استفاده از ضد رسوب در دستگاه بویلر باید ابتدا میزان آلایندگی موجود در آب، هدف استفاده از ضد رسوب و موارد دیگر مورد بررسی قرار گیرند تا در نهایت ماده مناسبی برای جلوگیری از کاهش عملکرد دستگاه در اثر تشکیل رسوب استفاده شود.

نکات مهم برای جوگیری از تشکیل رسوب در دیگ بخار با استفاده از ضد رسوب DM
نکات مهم برای جوگیری از تشکیل رسوب در دیگ بخار با استفاده از ضد رسوب

کلام آخر

دستگاه دیگ بخار و بویلر به دلیل استفاده مداوم از آب برای شروع کار خود باید به طور دائم توسط ضد رسوب DM پاکسازی شوند. در واقع این ماده املاح ناخالص موجود در آب را به طور کامل جداسازی می‌کند که در نهایت این اتفاق از تشکیل رسوب بر روی بخش‌های مختلف دستگاه جلوگیری می‌شود. با استفاده از این ضد رسوب راندمان دستگاه به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

همچنین باید به این نکته اشاره کرد میزان انرژی که برای شروع کار دیگ بخار نیاز است در صورت استفاده از مواد ضد رسوب کاهش چشمگیری خواهند داشت. با رعایت مواردی همچون تنظیم پی اچ آب، حذف کلسیم موجود در آب، استفاده از ضد رسوب مناسب، تنظیم مقدار ماده بکار برده شده در دستگاه و موارد مشابه می‌توان به افزایش راندمان ضد رسوب و در نهایت عملکرد بهتر دستگاه کمک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Telegram
WhatsApp
5/5