همه چیز درباره آنتی اسکالانت جنسیس

فهرست مطالب
آنتی اسکالانت جنسیس و کاربرد آن‌ها در صنعت

بر اساس تحقیقات صورت گرفته یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در تصفیه آب، وجود املاح ناخالص فراوان همچون نمک است. این مواد به تدریج با قرارگیری درون دستگاه باعث تشکیل رسوب می‌شوند. در نهایت این اتفاق باعث می‌شود که عملکرد دستگاه موردنظر به میزان زیادی افت کیفیت پیدا کند. همچنین تشکیل رسوب در دستگاه به دلیل وجود املاح فراوان هزینه‌های زیادی را به دنبال خواهد داشت. در همین راستا می‌توان برای حل چنین مشکلی از آنتی اسکالانت جنسیس استفاده کرد.

این ماده مانع از بروز رسوب در دستگاه و کاهش طول عمر ممبران می‌شود. در این مقاله به طور کامل ویژگی‌های آنتی اسکالانت جنسیس را بررسی خواهیم کرد.

آنتی اسکالانت جنسیس و کاربرد آن‌ها در صنعت
آنتی اسکالانت جنسیس و کاربرد آن‌ها در صنعت

بررسی ویژگی‌های آنتی اسکالانت جنسیس

آب خام مقدار زیادی املاح ناخالص همچون نمک را در خود جای داده است پس طبیعی است که با استفاده آن در دستگاه‌های صنعتی مختلف همچون بویلر مشکلات زیادی برای آن ایجاد شود. در واقع زمانی که از آب خام بدون تصفیه در آنتی اسکالانت جنسیس استفاده می‌شود، این مواد پس از مدتی بر روی یکدیگر انباشته می‌شوند و تشکیل رسوب می‌دهند.

موادی همچون سولفات استرانسیم (SrSo4)، سولفات باریم (BaSO4)، کربنات کلسیم (CaCO3) و رسوبات سلسیم (SiO2) موادی هستند که به دلیل شناور بودن در آب باعث تشکیل رسوب در غشاهای اسمز معکوس می‌شوند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که ایجاد رسوب در سیستم اسمز معکوس مانع از عملکرد صحیح دستگاه می‌شود و هزینه‌های مربوط به آن را نیز تا حد زیادی افزایش خواهد داد. این مواد بر پایه فسفات و پلیمر هستند؛ به همین دلیل مانع از تشکیل رسوب و بروز مشکل در سیستم موردنظر می‌شوند.

بررسی ویژگی‌های آنتی اسکالانت جنسیس
بررسی ویژگی‌های آنتی اسکالانت جنسیس

فرمول شیمیایی ضد اسکالانت جنسیس

یک نکته بسیار مهم درباره آنتی اسکالانت‌های جنسیس آن است که در فرمول آن‌ها بر اساس نوع پی اچ آب و رسوبات موجود در آن تغییراتی وجود دارد. در همین راستا باید دقت کرد که آب موردنظر دارای چه ترکیباتی است تا برای جلوگیری از تشکیل رسوب در آن از نوع مناسبی آنتی اسکالانت استفاده شود.

افراد باید این نکته را مدنظر قرار دهند که عدم استفاده از آنتی اسکالانت مناسب یا به طور کلی‌تر عدم استفاده از هیچ نوع آنتی اسکالانتی در آب باعث بروز مشکلاتی در دستگاه و کاهش طول عمر آن می‌شود. همچنین باید دقت کرد که آنتی اسکالانت جنسیس باید به موارد مناسبی در دستگاه‌ فیلر، دیگ بخار و غیره بکار برده شود تا اثر مطلوبی بر روی آب داشته باشد.

فرمول شیمیایی آنتی اسکالانت جنسیس
فرمول شیمیایی آنتی اسکالانت جنسیس

آیا آنتی اسکالانت برای محیط‌زیست خطرناک است؟

آیا تابه‌حال از خود پرسیده‌اید که اگر آنتی اسکالانت‌ها را در محیط زیست رها کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا این مواد سمی هستند؟ آیا آن‌ها زیست‌تخریب‌پذیر هستند؟ درصورتی‌که برای محیط‌زیست خطرناک هستند چه مدت طول می‌کشد تا پوسیده شوند؟ آنتی اسکالانت جنسیس بر پایه فسفونات یا پلیمر است.

آنتی اسکالانت‌ها باید غیرسمی باشند؛ زیرا در صورت سمی بودن NSF با استفاده آن‌ها در حوزه آب‌های آشامیدنی موافقت نمی‌کند. در نتیجه باید دقت کرد که آنتی اسکالانت‌های تشکیل شده از پلیمر یا فسفونات هر دو به محیط‌زیست آسیبی وارد نمی‌کنند.

انواع آنتی اسکالانت جنسیس

انتخاب ضد اسکالانت و مواد شیمیایی پاک کننده مناسب، کارایی دستگاه را افزایش داده و به جلوگیری از خرابی آن کمک می‌کند. در ادامه برخی از رایج ترین انواع آنتی اسکالانت را معرفی خواهیم کرد.

• آنتی اسکالانت Genesys LF

این ماده یک آنتی اسکالانت و ضد رسوب مایع بسیار قوی برای کاربرد در سیستم‌های اسمز معکوس و نانوفیلتراسیون است. همان‌طور که گفتیم این ماده از غلظت و قدرت بالایی برخوردار است؛ به همین دلیل در برابر رسوبات معدنی زیاد نیز عملکرد مطلوبی را از خود نشان خواهد داد. همچنین این آنتی اسکالانت کاتیون‌های فلزی سه‌ظرفیتی مانند آهن، منگنز و آلومینیوم را جدا می‌کند و در نتیجه فرکانس تعویض و تمیز کردن غشا را کاهش می‌دهد.

• آنتی اسکالانت Genesys SI

آنتی اسکالانت SI به‌عنوان یک ضد رسوب قوی در سیستم‌های اسمز معکوس و نانو فیلتراسیون که امکان تشکیل رسوب در آن‌ها زیاد است بکار برده می‌شوند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که آنتی اسکالانت فوق در برابر کلیه نمک‌های تشکیل‌دهنده فلس معمولی مانند کربنات کلسیم، کلسیم، باریم و سولفات استرانسیم مؤثر است. با مصرف این آنتی اسکالانت می‌توان در هزینه و زمان صرفه‌جویی قابل‌توجهی کرد.

• آنتی اسکالانت Genesys CAS

این آنتی اسکالانت در سیستم‌های اسمز معکوس و نانوفیلتراسیونی که با آب حاوی سولفات کلسیم کار می‌کنند، بکار برده می‌شود. آنتی اسکالانت فوق در برابر سولفات کلسیم و سایر موارد مشابه از مقاومت بالایی برخوردار است.

• آنتی اسکالانت Genesys PHO

آنتی اسکالانت جنسیس PHO در سیستم‌های اسمز معکوس کاربرد دارد که با ماده کلسیم فسفات کار می‌کنند. در واقع این ماده طی عملیاتی هوشمندانه مانع از تولید رسوب به‌وسیله تجمع کلسیم فسفات می‌شود.

• آنتی اسکالانت Genesys GM

این ماده برای جلوگیری از تشکیل رسوب هیدروکسید منیزیم در دستگاه اسمز معکوس بکار برده می‌شود. به عبارتی این ماده در PHهای بالای ۹.۵ تشکیل می‌شود که با استفاده از آنتی اسکالانت جنسیس GM می‌توان از تولید آن در دستگاه جلوگیری کرد.

• آنتی اسکالانت Genesys BS

آنتی اسکالانت Genesys GM مانع از تجمع سولفات باریم در سیستم اسمز معکوس و در نهایت تشکیل رسوب می‌شود. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که این سولفات ظاهری سفید رنگ دارد و تمیز کردن آن بسیار دشوار است.

• آنتی اسکالانت Genesys CAS

سولفات استرانسیوم در سیستم اسمز معکوس باعث تشکیل رسوب‌هایی به شکل کریستال می‌شود. که پس از مدتی با قرارگیری روی سطوح می‌توانند به سطح غشاء آسیب برسانند. با وجود همه این موارد آنتی اسکالانت جنسیس CAS از تشکیل رسوب فوق جلوگیری می‌کند.

انواع آنتی اسکالانت جنسیس و ویژگی هرکدام
انواع آنتی اسکالانت جنسیس و ویژگی هرکدام

کلام آخر

آنتی اسکالانت جنسیس به موادی گفته می‌شود که از تشکیل رسوب در دستگاه تصفیه آب جلوگیری می‌کند. در واقع به این خاطر که آب دارای املاح بسیار زیادی است، پس از مدتی این مواد ناخالص با قرارگیری درون دستگاه باعث تشکیل رسوب می‌شوند. که در نهایت باعث کاهش عملکرد صحیح دستگاه می‌شوند. با استفاده از انواع آنتی اسکالانت‌های جنسیس می‌توان از بروز چنین مشکلی در دستگاه جلوگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Telegram
WhatsApp
5/5