آشنایی کامل با تمام مراحل تصفیه آب

فهرست مطالب
تصفیه آب

یکی از مهم‌ترین عناصر موجود در زمین آب است و زندگی بدون آب غیر ممکن است. در این میان بهره‌مندی از آب سالم یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های انسان‌ها در این عصر است. اما بسیاری از افراد در عصر حاضر از نوشیدن آب سالم محروم هستند. از این رو دستگاه‌ تصفیه آب طراحی می شود و در تمام کشورهای جهان مورد استفاده قرار می گیرد. تصفیه فقط در مورد آب آشامیدنی مطرح نمی‌شود. یکی از مهم‌ترین بخش‌های تصفیه مربوط به بخش صنعت است. اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مند هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله در کنار ما بمانید.

تصفیه آب صنعتی

چرا تصفیه آب مهم است؟

آب یکی از مهم‌ترین نیازهای بشر برای حیات است چرا که بیش از 70 درصد حجم بدن انسان آب است. آب ناسالم می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های زیادی شود و زندگی افراد را به مخاطره بیندازد. یکی از موارد مهمی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که به طور معمول برای تصفیه آب و مبارزه با میکرو ارگانیزم‌های موجود در آب به آن کلر می‌زنند. هر چند کلرزنی یکی از رایج‌ترین و متداول‌ترین راه‌های تصفیه کننده آب است اما محققان بر این باورند که کلر موجود در آب می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های زیادی در انسان شود.

آیا آب تصفیه نشده می‌تواند باعث بروز آلزایمر شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله. تحقیقات نشان داده است که آب‌های تصفیه نشده به دلیل وجود یون آلومینیوم می‌تواند باعث ایجاد آلزایمر در انسان شود. یون آلومینیوم موجود در آب به سختی از بدن دفع می‌شود. و از این رو توسط سلول‌های مغزی جذب شده و باعث ایجاد بروز بیماری آلزایمر در انسان می‌شود. این موارد نشان می‌دهد که تصفیه آب تا چه اندازه مهم است.

مواد شیمیایی در تصفیه آب

مراحل تصفیه آب صنعتی

شاید فکر کنید تصفیه آب فقط مخصوص آب آشامیدنی می‌شود. اما باید بدانید بخش عظیمی از این تکنولوژی برای مصارف صنعتی به کار می‌رود. این فرایند به بازیابی آب کمک بسیاری می‌کند و از هدر رفت این ماده حیاتی به شدت می‌کاهد. مراحل تصفیه برای آب‌های صنعتی به شرح زیر است:

  1. ته نشینی
  2. انعقاد و لخته سازی
  3. فیلتراسیون فیزیکی
  4. فیلتر شنی و فیلتر کربنی
  5. فیلتر تصفیه آب خود شوینده
  6. میکروفیلترها
  7. گندزدایی
  8. تنظیم PH
  9. رزین‌های تبادل یونی

 

مراحل خالص سازی آب

تصفیه آب‌های شور به چه شکلی انجام می‌شود؟

یکی از فرایندهای اصلی برای خالص سازی آب‌های شور، روش اسمز معکوس است که در تمام دنیا کاربرد دارد. یکی دیگر از روش‌های پرکاربرد برای تصفیه این آب‌ها روش حرارتی است که این روش هم در دنیا مرسوم است. البته هر دوی این روش‌ها مزایا و معایب خودشان را دارند و از این رو به بررسی این دو روش می‌پردازیم. در روش حرارتی نسبت به روش اسمز معکوس هزینه خالص سازی آب بیشتر است.

در روش حرارتی آب در اثر حرارت تبخیر می‌شود و دوباره به صورت مایع درمی‌آید. تغییر فازی که ایجاد می‌شود باعث می‌شود تا املاح از آب جدا شوند و شوری آب از بین برود. در واحدهای آب شیرین کن حرارتی از فناوری‌هایی مانند MED و MSF استفاده می‌شود. این فرایندها مطابق با اصول تبخیر و میعان پایه گذاری شده‌اند. تصفیه آب‌های شور مانند آب دریا با این روش انجام می‌شود.

خالص سازی آب به روش اسمز معکوس

فرایند اسمز معکوس بر پایه انتقال جرم بنا شده است. انتقال جرم نیز به دلیل تفاوت در غلظت آب در دو طرف یک غشا اتفاق می‌افتد که به آن غشای نیمه تراوا می‌گویند. از غشاهای نیمه تراوا برای جدا کردن یون‌های محلول در آب‌های شور استفاده می‌شود. برای اینکه بتوان به فشار اسمزی غلبه کرد و به یک پمپ قوی نیاز است.

قدرت پمپ باعث می‌شود تا آب از غشا عبور کند و به دو قسمت تقسیم شود. یک قسمت شامل آب شور است و یک قسمت آب شیرین است. البته در این فرایند آب شور به آب شورتری تبدیل شده است. غشاهای اسمز معکوس به طور کامل عوامل بیماری زا را از آب جدا می‌کنند و آبی تصفیه شده را به شما ارائه می‌کنند.

تصفیه آب دریا

چه فیلترهایی برای تصفیه آب صنعتی به کار می‌رود؟

وقتی صحبت از خالص سازی آب‌های صنعتی است نقش فیلترها بسیار پررنگ می‌شود. چندین نوع فیلتر برای خالص سازی این آب‌ها به کار می‌رود. این فیلترها شامل فیلتر شنی تحت فشار، فیلتر کربنی و فیلتر میکرونی است.

فیلتر شنی

یکی از انواع فیلترهای تصفیه آب صنعتی، فیلتر شنی تحت فشار است که به عنوان یک فیلتر چند منظوره به کار می‌رود. این فیلتر می‌تواند ذرات معلق تا اندازه ۵۰ میکرون را حذف نماید. اگر بخواهید ذرات معلق در آب را حذف کنید و یا کدورت آب را از بین ببرید باید از فیلتر شنی استفاده کنید. که سیلیس دانه بندی آن را پر نموده اند.

فیلتر کربنی

این فیلتر باعث می‌شود بو، مزه و کلری که در آب وجود دارد از آب حذف شود و نقش بسیار موثری در خالص سازی آب ایفا می‌کند.

فیلتر میکرونی

وقتی می‌خواهید کدورت آب را تا حد زیادی حذف کنید باید از فیلتر میکرونی استفاده کنید. این فیلتر جلوی عبور ذراتی با اندازه ۵ میکرون را می‌گیرد. بعد از این مرحله آب مهیا برای حرکت به سمت ممبران هاست.

ممبران‌ها و نقش آن‌ها در خالص سازی آب‌های صنعتی

بخش مهمی از فرایند تصفیه را ممبران‌ها به عهده دارند. ممبران‌ها در مرحله آخر خالص سازی آب قرار گرفته‌اند و فرایند حذف یون‌ها در این مرحله و توسط روش اسمز معکوس انجام می‌شود.

فروش دستگاه تصفیه آب صنعتی در پاکسان شیمی

شرکت پاکسان شیمی مفتخر است با پشتوانه سال ها تجربه و تخصص در صنعت تصفیه و فیلتر آب، اقدام به فروش انواع تجهیزات و مواد شیمیایی مورد نیاز برای دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی و خانگی با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با فرایندها و روش‌های مختلف تصفیه آب آشنا کنیم. اهمیت خالص سازی آب به حدی است که در بسیاری از کشورهای جهان مطالعات بسیار زیادی در این مورد انجام می شود. و روش‌های زیادی هم برای آن ابداع شده است. خالص سازی آب‌های صنعتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا حجم آب مصرفی در صنعت بسیار زیاد است و برگشت این آب به صورت تمیز و تصفیه به چرخه طبیعت اهمیت بسیار زیادی دارد. این موضوع می‌تواند از هدر رفت آب جلوگیری کند. همچنین در مصارف خانگی نیز این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در زمره مسائل استراتژیک مطرح می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Telegram
WhatsApp
5/5